Damacana Suyun Zararları

Kategori: Photos | 0

Damacana suyun zararları hakkında çoğu kişi bilgi sahibi değil ve damacana tüketmeye devam ediyor. Damacana suların birçoğu sağlık standartlarına uygun değildir. Uygun koşullarda depolaması ve dağıtımı yapılmayan, mikrop ve zararlı bakteri kaynağı damacana sular ishal, diyabet, kalp ve kansere kadar pek çok hastalığa yol açıyor.

Plastik ambalaj alırken altına bakın üçgen içinde 3, 6 ve 7 sayıları bulunan plastikler gıda ve içecekler için güvensizdir. Diğerleri yani 1, 2, 4 ve 5 ise nispeten güvenlidir. Damacana 7 numaradır yani Polikarbonat. Pet plastik şişe ise 1 numaradır.

Polikarbonat Damacanalar dönüşümlü ambalajlardır. Her dolumdan önce tam otomasyon sistemlerle yıkanması ve sterilizasyon işlemine tabi tutulması gerekmektedir. Yıkama işleminin ise Sağlık Bakanlığı yönetmeliklerine uygun olarak minimum 55 derece ve üstü bir ısıda gerçekleştirilmelidir. Damacana ambalajlar dolum işleminden önce bir dış yıkama ünitesinden, dört ayrı iç yıkama ünitesinden geçmektedir. Bu iç yıkama ünitelerinde deterjanlı, sıcak ve dezenfektanlı suyla yıkanmaktadır.

Sorun genelde son durulama işleminde yeteri kadar temiz su kullanılmamasından kaynaklanır. Bu durumda deterjan ve dezenfektan kalıntıları kalabilir.

Ayrıca damacanaların en fazla 50-60 defa kullanılması önerilmektedir. Ama sizce kaç defa kullanılıyorlar? Bu yüzden damacanaları lütfen evinize almayınız.

Damacanaların 14 derecede muhafaza edilmesi gerekiyor ama ülkemiz şartlarında özellikle yaz mevsiminde bu mümkün değil.

Bakanlık açıklamaları bugüne kadar dolum tesisleri ve damacanaların doğru dürüst denetlenmediğini kesin olarak ortaya koyuyor. Bakanlığın ruhsat verirken sıkı bir denetim yaptığı, daha sonra denetimi firmalara bıraktığı, kendisinin ise üç ayda bir firma tarafından getirilen numuneleri denetlediği, şişelenmiş hiçbir ürünü ise bugüne kadar hiç denetlemediği anlaşılıyor.

Bakımları sizin kontrolünüzde yapılan, aynı ürünün defalarca kullanılmadığı, halihazırda temiz içme suyunuzun hep bulunduğu su arıtma cihazlarına geçmenizin vakti geldi de geçiyor. Görmeden almam, bilmeden içmem diyorsanız doğru adrestesiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir